Jak wybrać oświetlenie do wnętrza?

Według wielu ekspertów zajmujących się na co dzień aranżacją wnętrz i ich projektowaniem, światło, jest jednym z najważniejszym czynników wpływających na odbiór całego pomieszczenia. Dobrze dobrane, to nie tylko komfort i wygoda, ale również niepowtarzalny i indywidualny styl oraz charakter. Warto jednak pamiętać, aby było przede wszystkim funkcjonalne. Jak dobrać oświetlenie do wnętrza? Zapraszamy do lektury.

Rola oświetlenia

Odpowiednio dobrane oświetlenie odgrywa bardzo znaczącą rolę w codziennym funkcjonowaniu człowieka. Jeżeli zależy Ci, aby być zdrowym, pracować wydajnie i wypoczywać w odpowiednich warunkach, wybierz światło, którego barwa będzie zbliżona do światła naturalnego z zewnątrz. Warto pamiętać, że wysoki poziom stężenia oświetlenia jest nie tylko konieczny w pracy, ale w trakcie wykonywania codziennych czynności. Niezwykle szkodliwe dla naszych oczu jest czytanie przy źle dobranym oświetleniu. Pamiętaj również, że w trakcie odpoczynku i relaksu nasz organizm potrzebuje znacznie mniej światła. Dużo informacji? To dopiero początek!

Inne pomieszczenie? Inne światło!

Niezwykle istotnym punktem, który należy wziąć pod uwagę w trakcie wyboru oświetlenia do naszego mieszkania, jest fakt, że każde z pomieszczeń powinno mieć inny rodzaj światła. Popularne w ostatnich latach lampki punktowe doskonale sprawdzą się w kuchni czy w łazience, ale do pracy już niekoniecznie. Jeżeli lubisz dużo czytać lub rozsiadać się na kanapie w towarzystwie ulubionego filmu, postaw na dużą pojedynczą lampę, która oprócz oświetlenia, zapewni również względy wizualne.

Skoro już mowa o estetyce i niezależnym wystroju pomieszczeń, wiele osób decyduje się na sprawdzony wariant oświetlenia podłogowego. Jeżeli posiadasz w swoim domu lub mieszkaniu schody, lub progi podwyższające, zamontowanie listwy z diodami będzie stylistycznym strzałem w dziesiątkę. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w nowoczesnych i surowych wnętrzach jako oświetlenie mebli. Na internecie można znaleźć wiele tego typu inspiracji.

Trzy typy oświetlenia

Kolejnym punktem, jaki musiał znaleźć się w tym artykule, jest podział rodzajów światła w domu. Należą do nich oświetlenie ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne. Jeżeli uda Ci się połączyć je razem -chwila- powinieneś to zrobić, uzyskasz niepowtarzalny efekt dekoracyjno – oświetleniowy. Dodatkowo takie oświetlenie znacząco wpływa na komfort domowników i podkreśla efekt wizualny każdego pomieszczenia.

Oświetlenie ogólne

Można powiedzieć, że stanowi tło dla pozostałych, ale to od niego zależy poczucie ciepła we wnętrzu. Ze względu na fakt, że oświetla je całe, powinno znajdować się w centralnym punkcie pomieszczenia. Nie będziemy podpowiadać, jakie abażury lub lampy sprawdzą się najlepiej, ponieważ wszystko zależy od wystroju wnętrza i dodatków.

Oświetlenie miejscowe

Ten typ oświetlenia pozwala ,,rzucić” światło na tak zwane strefy pracy, w których wykonujemy określone czynności. Znakomitą inspirację stanowią lampy wiszące tuż nad blatem kuchennym, dzięki którym przygotujemy każde danie o każdej porze i nie pomylimy cukru z solą.

Oświetlenie dekoracyjne

W przypadku tego rodzaju światła, wybór zależy od indywidualnych preferencji użytkowników. Jego zadaniem jest podkreślenie wystroju i kluczowych elementów znajdujących się w pomieszczeniu. Mogą to być meble, rośliny czy dzieła sztuki.

Be the first to comment on "Jak wybrać oświetlenie do wnętrza?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*