Kupno działki budowlanej – jak uniknąć problemów

Decyzja o zakupie działki budowlanej jest często pierwszym krokiem do wybudowania wymarzonego domu jednorodzinnego. Dużo czasu i energii zajmuje samo znalezienie wymarzonego miejsca pod budowę więc kiedy już znajdziemy właśnie to miejsce na skutek chwilowej euforii zapominamy o możliwych problemach czy też pułapkach związanych z taką inwestycją. Jak tego uniknąć?

Sprawdź stan prawny

Przed zakupem nieruchomości należy sprawdzić jej stan prawny. W pierwszej kolejności należy ustalić numer księgi wieczystej nieruchomości. Właściciel jeśli nie ma nic do ukrycie bez problemów powinien go podać. Następnie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości można sprawdzić jej stan prawny, czyli kto jest właścicielem, dane nieruchomości – jej powierzchnia, numer ewidencyjny a przede wszystkim czy nie są wpisane obciążenia w postaci hipotek czy służebności. Pamiętaj, obciążenia te co do zasady związane są z nieruchomością a zmiana właściciela nie ma znaczenia. Zapoznaj się także z wypisem i wyrysem z rejestru gruntów. Bardzo ważne jest ustalenie czy nieruchomość ma dostęp do drogi publicznej. Jej brak oznacza, że konieczne będzie ustalenie służebności drogi koniecznej co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego

Bardzo ważne jest sprawdzenie Planu Zagospodarowania Przestrzennego, jeżeli obowiązuje. Od niego bowiem zależy co można wybudować na danym terenie, a często bardziej szczegółowo określa się warunki zabudowy, np. jak wysoki może być budynek. W tym celu należy udać się do właściwego Urzędu Gminy. Jeżeli nie ma planu to należy sprawdzić Studium Uwarunkowań i Zagospodarowania Przestrzennego.

Sprawdź czy działka jest uzbrojona

Co to oznacza? Mianowicie czy jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, energetycznej czy gazowej. Jest to istotne, bowiem ich brak oznacz dodatkowe koszty. Można tego dowiedzieć się w Starostwie Powiatowym oraz poszczególnych przedsiębiorstwach przesyłowych.

Więcej na https://otico.pl/blog/jak-bezpiecznie-kupic-dzialke-budowlana/

Be the first to comment on "Kupno działki budowlanej – jak uniknąć problemów"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*