Planując budowę basenu

W dzisiejszych czasach, takie udogodnienie jak przydomowy basen nie jest już tylko zarezerwowany dla najbogatszych członków społeczeństwa. Praktycznie każdy, kto planuje budowę domu na większej działce, może pomyśleć o basenie. Planowanie najlepiej rozpocząć równolegle do planów dotyczących budowy domu. Zaoszczędzi to sporo czasu i ograniczy dewastację terenu. Po prostu przy jednym bałaganie można załatwić budowę domu i basenu.

Budowę basenu który nie przekracza 30 metrów kwadratowych można rozpocząć bez pozwolenia. Gdyby jednak powierzchnia miała by być większa, najlepiej przed rozpoczęciem prac zgłosić ten fakt do wydziału budownictwa odpowiedniego dla danego terenu starostwa powiatowego.

Projektując przydomowy basen, trzeba zdecydować o jego kształcie, głębokości umiejscowieniu. W handlu jest dostępnych wiele najróżniejszych form i trzeba przyznać wybór jest trudny. Trzeba wtedy wziąć pod uwagę cały otaczający dom teren. Niewątpliwie wszelkie baseny najlepiej budować po stronie południowej. Wtedy to woda letnia porą będzie się szybciej nagrzewać. Umiejscowienie go w pobliżu dużej ilości drzew i krzewów na pewno nie będzie najlepszym pomysłem z powodu opadających jesienią liści. Bujna roślinność w porze letniej może dawać cień, wtedy kąpiel bywa mało komfortowa.

Przydomowy basen może być wystający lub całkiem wgłębiony w teren. Takie rozwiązanie wymaga zbadania przebiegu głębokości wód gruntowych. Przy planowaniu umiejscowienia, trzeba również pomyśleć o urządzeniach wspomagających i dostępie do źródła energii elektrycznej. Jednocześnie dobrze byłoby umieścić basem w pobliżu innych miejsc wypoczynku, na przykład w bliskiej odległości od tarasu.